Sokáig rejtély volt, hogyan kerül az arany a földfelszínre de egy svájci kutatás most közelebb vitt a megoldáshoz. A Genfi Egyetem tudósai felfedeztek egy anyagot, amely kulcsszerepet játszik abban, hogy a Föld mélyén található arany a felszínre jusson. Ez az anyag a hidrogén-szulfid-ion régebbi nevén biszulfid – ennek megértése pedig segíthet új aranylelőhelyek felkutatásában.
Miért van egyáltalán arany a felszínen?
A tudósok régóta törik a fejüket azon, hogy az arany miért érhető el a felszínen, hiszen nehéz elemként idővel a Föld magjába kellett volna süllyednie. A kutatások szerint az arany a bolygó belsejében zajló folyamatok során folyamatosan mozog, mintha egy liftben utazna fel-le. A Genfi Egyetem kutatói, Zajacz Zoltán és Stefan Farsang most egy fontos részletet tisztáztak ebben a folyamatban kiderült, hogy a kén alapvető szerepet játszik az arany szállításában.
Hogy kerül a mélyből a felszínre?
Amikor két tektonikai lemez találkozik, az egyik alábukik a mélybe, ahol felmelegszik, és nagy mennyiségű vizet bocsát ki. Ennek hatására a földköpeny anyaga megolvad és a keletkező magma a felszín felé emelkedik. Ebben a magmában víz klór és kén is található, amelyek fémekhez – például aranyhoz és rézhez – kötődve segítik azok felszínre jutását.
A kén különösen fontos mert könnyen reagál más anyagokkal, így az arannyal is. Zajacz Zoltán elmondta, hogy már 2011-ben felmerült a kén szerepe, de most sikerült bizonyítani, hogy valóban kulcsfontosságú az arany mozgásában. Mivel a Föld mélyében uralkodó extrém körülményeket nagyon nehéz laboratóriumi környezetben lemásolni, ez komoly áttörésnek számít.
Gazdasági szempontból is jelentős felfedezés
A kutatók egy különleges kísérletet végeztek: egy arany kapszulába zárták a magma összetételéhez hasonló anyagot, és extrém nyomás mellett 875 °C-ra hevítették. Az így létrejött mintákat elemezve bebizonyosodott, hogy a hidrogén-szulfid-ion kulcsszerepet játszik az arany mozgásában.
Ez a felfedezés akár forradalmasíthatja az aranybányászatot, mert lehetővé teheti, hogy előre meghatározzák, hol érdemes arany után kutatni. Ez nemcsak a bányászat költségeit csökkentheti hanem az arany stratégiai jelentősége miatt az elektronikától a megújuló energiákig számos területen komoly gazdasági hatással is járhat.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.